دانشکده مهندسی شیمی- اخبار علمی
تولید روزانه ۱۲۰ لیتر مواد ضدعفونی در دانشگاه علم و صنعت ایران

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1399/1/18 | 

تولید روزانه ۱۲۰ لیتر مواد ضدعفونی در دانشگاه علم و صنعت ایران

به گزارش روابط عمومی- با آغاز شیوع ویروس کرونا در کشور و نیاز مبرم به مواد ضد عفونی کننده و بهداشتی و مطابق دستور رییس دانشگاه علم و صنعت ایران مبنی بر استفاده از پتانسیل های دانشگاهی برای خدمت به کشور، دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز با حمایت معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه چندین طرح را در این راستا ارائه کرد.
دکتر موحدی راد، ریاست دانشکده
مهندسی شیمی، نفت و گاز ضمن بیان موارد فوق افزود: بعد از بررسی طرح های مذکور، در نهایت طرح های تولید الکل و مایع ضد عفونی کننده الکلی و همچنین تولید آب ژاول مورد موافقت قرار گرفت. با توجه به وجود برخی زیرساخت های اولیه در دانشکده نظیر برج تقطیر، خط بخار و هوای فشرده در سوله عملیات واحد از تاریخ ۲۷ اسفند ۹۸ فرایند طراحی و ساخت فرمانتورهای بی هوازی آغاز و در یک فرایند فشرده در طی ۱۰ روز، اولین نمونه از اتانول تولیدی بهره برداری شد.

نمونه اولیه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و پس از بهینه سازی اولیه فرایند، از روز ۱۲ فروردین فرایند تولید آغاز شد. واحد نیمه صنعتی ایجاد شده قابلیت تولید الکل ۹۶ درجه را نیز دارد، اما برای رفع نیازهای جامعه و ضد عفونی، تولید الکل ۷۰ درصد در دستور کار قرار گرفت. الکل حاصل مبتنی بر فرمولاسیون مورد تایید سازمان بهداشت جهانی بوده و محصول اسپری ضد عفونی کننده دست حاوی مواد نرم کننده و معطر نیز تولید شده است. نرخ تولید فعلی حدود ۱۲۰ لیتر در روز می باشد که در دو شیفت کاری در روز به دست می آید، اما با بهبود فرایند، این ظرفیت در آینده نزدیک تا ۴۰۰ لیتر در روز افزایش خواهد یافت.
آب ژاول تولیدی نیز برای رفع نیاز دانشگاه برای ضد عفونی سطوح مختلف به کار گرفته شده و یک محموله از آن برای فعالیت های جهادی به استان لرستان ارسال گردید.

 

دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز آمادگی دارد تا در صورت نیاز بخش های مختلف کشور، به طراحی، بهینه سازی و ساخت واحدهای کوچک و متوسط تولید بیواتانول کمک کند.
تکمیل این فعالیت جهادی حاصل تلاش افراد زیادی بوده که به صورت شبانه روزی موفق به اجرای آن شدند. اسامی برخی از این افراد عبارت است از:
۱- دکتر سلمان موحدی راد – عضو هیات علمی و رییس دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز به عنوان مدیر طرح
۲- دکتر امید وحیدی-  عضو هیات علمی دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز همکار و مشاور طرح
۳- دکتر پریسا حجازی- عضو هیات علمی دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز همکار و مشاور طرح
۴- دکتر علی غفاری نژاد- عضو هیات علمی دانشکده شیمی، همکار و مشاور طرح
۵- دکترافسانه ملاحسینی - عضو هیات علمی دانشکده شیمی، همکار و مشاور طرح
۶- مهندس علی اکبر ساربانها فارغ التحصیل دانشکده مهندسی شیمی نفت و گاز- عضو تیم اجرایی
۷- مهندس حسین احسانی فارغ التحصیل دانشکده مهندسی شیمی نفت و گاز- عضو تیم اجرایی
۸- مهندس حسین فلاح کارمند بازنشسته دانشکده مهندسی شیمی نفت و گاز - عضو تیم اجرایی
۹- مهندس اسماعیل اکبری فارغ التحصیل و کارمند دانشکده مهندسی شیمی نفت و گاز- عضو تیم اجرایی
۱۰- مهندس علی میرمجیدی- سرباز پژوهشیار دانشکده مهندسی شیمی نفت و گاز- عضو تیم اجرایی
همچنین لازم است از زحمات و پشتیبانی آقایان دکتر ذاکری (ریاست دانشگاه)، دکتر صدر (مشاور عالی و مدیرکل حوزه ریاست)، دکتر ارجمندی (معاون فرهنگی و اجتماعی)، دکتر سیدین (معاون اداری، مالی و مدیریت منابع) و دکتر قائمی (معاون دانشجویی) نیز تشکر به عمل آید.

 


Sapp.ir/iust_iran
 

نشانی مطلب در وبگاه دانشکده مهندسی شیمی:
http://idea.iust.ac.ir/find.php?item=15.5827.59532.fa
برگشت به اصل مطلب